Dr hab. Jerzy Stelmach (urodzony 25 lutego 1954r. w Świdnicy, zmarł 3 marca 2012 r. w Szczecinie) profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Szczecińskiego, fizyk teoretyczny i kosmolog.
Prekursor inicjatywy popularyzacji fizyki i nauk przyrodniczych za pomocą „centrów nauki". Twórca interaktywnej wystawy „EUREKA", na której znalazły się eksponaty obrazujące doświadczenia z fizyki. Pomysłodawca realizacji projektu budowy dziesięciu doświadczeń wszechczasów, z czego cztery (wahadło Foucault'a potwierdzające ruch obrotowy Ziemi, pomiar obwodu Ziemi Eratostenesa, eksperyment Cavendisha wyznaczający stałą grawitacji G za pomocą wagi skręceń, doświadczenie Younga pokazujące zjawisko interferencji światła) zostały zrealizowane przez Fundację „EUREKA przy współpracy z lokalnym samorządem. W 2011 roku, wraz ze swym zespołem, przygotował pierwszą w Polsce interaktywną wystawę dotyczącą generacji energii z jądra atomowego pn. „Atomowa Eureka – E=mc2". Współtwórca koncepcji wielu interaktywnych muzeów (m.in. „Muzeum Fal" w Szczecinie, Centrum Nauki w Tychach).
Był współ założycielem Fundacji Promocji Nauki i Techniki „Experymentarium Bydgoskie", pod którego opieką powstała interaktywna wystawa naukowa na terenie Czerwonego Spichrza w Bydgoszczy.
Urodził się w Świdnicy, gdzie ukończył I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza. Następnie podjął studia na kierunku fizyka nauczycielska na Uniwersytecie Wrocławskim. W kwietniu 1983 r. uzyskał tytuł doktora nauk fizycznych, a w 1996 r. otrzymał tytuł doktora habilitowanego.
Od roku 1986 związany z Katedrą Fizyki Uniwersytetu Szczecińskiego, gdzie od roku 2002 pełnił funkcję Dziekana Wydziału Matematyczno-Fizycznego Uniwersytetu Szczecińskiego.

Szybki kontakt:

FUNDACJA PROMOCJI EKOLOGII NAUKI I TECHNIKI EXPERYMENTARIUM BYDGOSKIE

ul. Dolina 2/2

85-212 Bydgoszcz

Tel: (52) 340-65-55

E-mail: biuro@experymentarium.com